Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Praca tłumacza języków obcych – ważne informacje

5 stycznia 2022 praca tłumacza języków obcych


W trakcie szukania zatrudnienia, każda osoba zwraca uwagę na wymagania. Jeśli w ogłoszeniu będą zawarte informacje o niezbędnych umiejętnościach, wówczas będzie pewność, że warto w dane miejsce złożyć swoje CV. Ktoś może być majsterkowiczem albo doskonale znać się na komputerach, a ktoś jeszcze inny szybko uczyć się języka angielskiego i francuskiego, z czasem stając się poliglotą. Właśnie dla tych ostatnich ludzi przewidziana jest praca tłumacza języków obcych. Co jednak należy zrobić, aby zostać tłumaczem? Ile pieniędzy zarobimy w takim zawodzie? Odpowiedzi na te pytania poznamy w niniejszym artykule.

Dla kogo praca tłumacza języków obcych?

To świetne zajęcie dla ludzi już znających bardzo dobrze co najmniej kilka języków. Niestety, nie zawsze wystarczy jednak pochwalenie się zdolnością polegającą na łatwym przyswajaniu coraz bardziej skomplikowanych zdań i słówek. Czasem, np. w przypadku tłumaczy przysięgłych, warunkiem koniecznym będzie specjalizacja lub świadectwo i tytuł zdobyty na studiach o kierunku filologicznym albo lingwistycznym. Co ciekawa, taka praca może być wykonywana zdalnie. Brzmi kusząco, prawda? Nie oznacza to jednak, że to bardzo proste zajęcie. Okazuje się bowiem, że przyszły tłumacz musi być pasjonatem, osobą odpowiedzialną i cierpliwą, przestrzegającą terminów. Co więcej, ważna jest umiejętność skupienia na konkretnym celu oraz samodzielnego odszukania najlepszych rozwiązań. Praca tłumacza języków obcych jest zatem jednocześnie fascynująca i dość trudna.

Czym zajmuje się tłumacz?

Znamy już wymagania związane z taką pracą. Pora teraz wyjaśnić, na czym ona właściwie polega. Wiele zależy od miejsca zatrudnienia. Inaczej będzie ona wyglądać w korporacji, a jeszcze inaczej w samym biurze tłumaczeń albo jakimś znanym wydawnictwie. Często młodzi ludzie wybierają także możliwość zatrudnienia w formie freelancera, czyli wolnego strzelca. Dobrze, jeżeli stają się ekspertem tylko z jednej dziedziny – potrafią perfekcyjnie dokonywać przekładów ustnych albo pisemnych (umów, a także tekstów literackich,medycznych oraz technicznych) czy bez problemu radzą sobie ze zleceniami dotyczącymi przetłumaczenia materiałów audiowizualnych (chodzi tu o filmy, gry, programy itp.). W przypadku pracy stacjonarnej w biurze, mamy do czynienia z ośmiogodzinnym, typowym trybem. Chyba że należy zrealizować przekład na polski język jakiejś ważnej dokumentacji. Wtedy trzeba zostać po godzinach.

Zarobki tłumacza

Skoro wiemy ogólnie, jak wygląda praca tłumacza języków obcych, to na koniec śmiało powinniśmy poszukać odpowiedzi na pytanie: ile zarabia tłumacz? Okazuje się, że na pensję wpływają różne czynniki. Są nimi chociażby miejsce pracy, a także rodzaj danego przekładu oraz języka. Obecne zarobki wahają się od prawie 4 tysięcy złotych do ponad 6 tysięcy złotych. Chodzi oczywiście o kwoty miesięczne podawane w brutto. Najwięcej pieniędzy dziennie, bo aż 1000 zł, zgarną osoby, które dokonują tłumaczenia ustnego. Wystarczy, że usiądą i krok po kroku, przez kilka godzin, przełożą na nasz język (lub odwrotnie) konkretny materiał dźwiękowy. W przypadku tekstów pisemnych bierze się pod uwagę stopień trudności oraz ilość słów ze spacjami – od nich zależy wysokość danej stawki (może wynieść od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych). Tłumacz przysięgły otrzyma natomiast przeszło 20 zł za jedną stronę.

Redakcja ectacoinc.pl

Nasi specjaliści to wykwalifikowani eksperci w dziedzinach biznesu, nauki, rozwoju osobistego, lifestyle, marketingu i finansów. Z pasją i profesjonalizmem tworzą artykuły, które dostarczają cennych informacji i inspiracji, pomagając czytelnikom w zdobywaniu wiedzy i osiąganiu sukcesów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wybrać kurtkę roboczą
Rejestracja firmy w Czechach
Sprzątanie szpitala - jaka powinna być częstotliwość?

Jesteś zainteresowany reklamą?