Strona główna
Biznes
Tutaj jesteś

Rejestracja firmy w Czechach – jak zrobić to zgodnie z prawem?

29 stycznia 2024 Rejestracja firmy w Czechach


Prowadzenie firmy w Polsce może być wyzwaniem pod względami wysokości podatków i skomplikowanej biurokracji. Dlatego coraz więcej osób zastanawia się nad rejestracją przedsiębiorstwa za granicą. Wciąż dużą popularnością cieszy się założenie firmy w Czechach. Nasz południowy sąsiad słynie ze stabilnej gospodarski i atrakcyjnych przepisów prawnych dla przedsiębiorców. Dowiedz się, o czym należy pamiętać przy rejestracji firmy w Czechach.

Rejestracja firmy w Czechach — dlaczego warto?

Zastanawiasz się, jakie korzyści mogą płynąć z prowadzenia firmy w Czechach? Poniżej przedstawiamy kilka atutów tego rozwiązania!

Podatek VAT z 0% stawką

Dla niektórych usług związanych z transportem obowiązuje stawka 0% podatku VAT. Ponadto istnieje możliwość opodatkowania progiem 12% i 21% w zależności od produktu lub usługi. Dzięki temu dla wielu przedsiębiorców jest to atrakcyjniejsze rozwiązanie niż prowadzenie firmy w Polsce.

Ulgi podatkowe

Czechy słyną także z atrakcyjnych ulg podatkowych dla właścicieli firm. Przedsiębiorcy mogą skorzystać z np. odzyskania wartości podatku zapłaconego za pojazd! Ponadto właściciel może odliczyć nawet do 60% kosztów uzyskania przychodu bez obowiązku dokumentowania ich.

Brak konieczności tworzenia funduszu rezerwowego i symboliczna wartość kapitału zakładowego

Przy zakładaniu spółki z ograniczoną odpowiedzialnością w Czechach, właściciel firmy nie musi dysponować środkami na utworzenie funduszu rezerwowego. Sam kapitał zakładowy jest także symboliczny, bo wynosi tylko 1 koronę czeską na wspólnika. Ponadto akcjonariusze nie są zmuszeni do opłacania ubezpieczenia społecznego. Dzięki temu ta forma prowadzenia biznesu jest znacznie bardziej dostępna i opłacalna.

Przyjaźniejszy urząd skarbowy

W Polsce kontrola skarbowa jest niezwykle stresująca dla wielu przedsiębiorców. W Czechach fundamentalne znaczenie ma zasada domniemanej niewinności w przypadku audytów finansowych. Ponadto ewentualne kary nakładane przez fiskusa są mniej dotkliwe, niż te w kraju nad Wisłą. Dzięki temu prowadzenie biznesu u południowych sąsiadów jest znacznie przyjemniejsze.

Możliwość zdalnego założenia biznesu

Rejestracja firmy w Czechach nie wymaga Twojego osobistego stawiennictwa w urzędach. Nawet rachunek bankowy możesz założyć przez pełnomocnika! Dzięki temu zaoszczędzisz czas i pieniądze związane z podróżą do tego kraju.

Mniej dokuczliwa biurokracja

Czechy słyną z przyjaźnie nastawionych urzędników i biurokracji ograniczonej do minimum. W efekcie przedsiębiorca może skoncentrować się na najważniejszym, czyli na prowadzeniu biznesu.

To tylko kilka powodów, dla których coraz więcej osób decyduje się na rejestrację firmy w Czechach.

Jak zarejestrować firmę w Czechach?

Postanowiłeś otworzyć biznes w Czechach i zastanawiasz się, jak wyglądają formalności? Wiele przydatnych informacji na ten temat znajdziesz na stronie https://adwokat-czechy.pl/firma-w-czechach/. Wśród najważniejszych kwestii związanych z rejestracją firmy w Czechach należy wyróżnić:

  • konieczność zgromadzenia niezbędnych dokumentów – w przypadku spółki będzie to umowa między akcjonariuszami, zaświadczenie o niekaralności i stosowny wniosek,

  • utworzenie faktycznej lub wirtualnej siedziby w Czechach.

Jeśli nie chcesz sam zajmować się tymi wszystkimi elementami, warto skorzystać z pomocy specjalistów. Doświadczona kancelaria wesprze Cię nie tylko w procesie zarejestrowania spółki, ale także przy poszukiwaniu faktycznej lub wirtualnej siedziby firmy. Wśród usług takich adwokatów znajdziesz również obsługę prawną i pomoc przy nalezieniu biura rachunkowego.

Materiał zewnętrzny

Redakcja ectacoinc.pl

Nasi specjaliści to wykwalifikowani eksperci w dziedzinach biznesu, nauki, rozwoju osobistego, lifestyle, marketingu i finansów. Z pasją i profesjonalizmem tworzą artykuły, które dostarczają cennych informacji i inspiracji, pomagając czytelnikom w zdobywaniu wiedzy i osiąganiu sukcesów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jak wybrać kurtkę roboczą
Rejestracja firmy w Czechach
Sprzątanie szpitala - jaka powinna być częstotliwość?

Jesteś zainteresowany reklamą?