Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Na czym polega świadczenie przedemerytalne?

26 września 2022 świadczenie przedemerytalne

Bardzo dużo osób zastanawia się, czym jest świadczenie przedemerytalne. Warto dowiedzieć się, kiedy można z niego korzystać.

Czym jest świadczenie przedemerytalne?

Świadczenie przedemerytalne pod obecnie panującymi warunkami mogą otrzymywać ludzie o długim stażu pracy, które nie z własnej winy straciły zatrudnienie. Do tego trzeba doliczyć sytuacje, w których ustało prawo do renty bądź świadczenia dla opiekuna człowieka niepełnosprawnego i w takiej sytuacji nie mają możliwości znalezienie zatrudnienia. Niestety jest to bardzo powszechne w naszym kraju. Wiele osób straciło zatrudnienie nie z własnej winy i nie mają opcji znalezienia nowej pracy. Dla takich ludzi przygotowane jest świadczenie przedemerytalne. Warto dowiedzieć się, na czym ono polega i jaka jest jego wysokość.

Przeczytaj również https://ectacoinc.pl/jakie-sa-prawa-konsumenta/

świadczenie przedemerytalne

Wysokość świadczenia przedemerytalnego

Trzeba wiedzieć o tym, że ZUS przyznaje świadczenia przedemerytalne, jeżeli będą spełnione łącznie dwa typy warunków. Okazuje się, że pierwsze z nich są wspólne dla wszystkich ludzi, którzy ubiegają się o świadczenie. Dotyczy to statusu osoby bezrobotnej. Natomiast drugie są bardziej zróżnicowane. Wszystko zależy w takim przypadku od indywidualnej sytuacji ubezpieczonego. Mowa tutaj o jego płci, stażu pracy, wieku, a ponadto przyczyn ustania stosunku pracy. Istnieją wspólne warunki do przyznania świadczenia przedemerytalnego.

Prawo do uzyskania świadczenia przedemerytalnego przysługuje ludziom, którzy przez okres minimum połowy roku pobierały zasiłek przeznaczony dla bezrobotnych. Innym wymaganiem jest to, że dana osoba w okresie pobierania takiego zasiłku nie odmówiła bez uzasadnionej przyczyny przyjęcia zatrudnienia. Nie mogła odmówić również innej pracy zarobkowej. Trzeba złożyć wniosek o przyznanie świadczenia przedemerytalnego w ciągu 30 dni od wydania przez urząd pracy zaświadczenia potwierdzającego spełnienie wszystkich powyższych warunków. W takim wypadku można liczyć na zyskanie świadczenia przedemerytalnego. Gdy podczas pobierania zasiłku dla bezrobotnych osoba bezrobotna była zatrudniona w zakresie prac interwencyjnych bądź np. robót publicznych, a wykonywanie tychże prac zakończyło się po 6 miesiącach pobierania zasiłku, procedura wygląda inaczej. Wniosek trzeba złożyć w ciągu trzydziestu dni od dnia ustania takowego zatrudnienia, o czym niestety nie każdy pamięta.

W przypadku przekroczenia trzydziestu dni ustalonych terminowo na złożenie wniosku o świadczenie przedemerytalne ZUS wyda decyzję o odmowie świadczenia przedemerytalnego. Okazuje się w praktyce, że przypisy umożliwiają tylko złożyć wniosek po tym terminie. Łączy się to razem ze stosownym wnioskiem o przywrócenie terminu na jego złożenie. W obecnych czasach coraz więcej osób korzysta ze świadczeń przedemerytalnych. Ich wysokość zależy od kilku czynników. Przede wszystkim trzeba doliczyć do tego staż pracy.

Przeczytaj również komu przysługuje zasiłek dla opiekuna

Redakcja ectacoinc.pl

Nasi specjaliści to wykwalifikowani eksperci w dziedzinach biznesu, nauki, rozwoju osobistego, lifestyle, marketingu i finansów. Z pasją i profesjonalizmem tworzą artykuły, które dostarczają cennych informacji i inspiracji, pomagając czytelnikom w zdobywaniu wiedzy i osiąganiu sukcesów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zwrot Ohbutik - jak tego dokonać?
Dlaczego akumulatory samochodowe się rozładowują i jak temu zapobiegać?
Rozwód z orzeczeniem

Jesteś zainteresowany reklamą?