Lifestyle

Dlaczego akumulatory samochodowe się rozładowują i jak temu zapobiegać?

Dlaczego akumulatory samochodowe się rozładowują i jak temu zapobiegać?

Akumulator w samochodzie działa dokładnie tak jak każda inna bateria, przy czym w trakcie jazdy jest na bieżąco ładowany przez alternator. Akumulator musi się więc z czasem rozładowywać, ale z perspektywy kierowcy powinno to być niezauważalne. Jeśli więc w twoim samochodzie dochodzi do sytuacji, w których prądu brakuje i pojawiają się przykładowo problemy z odpaleniem, to ewidentnie coś nie działa tak jak powinno i należy to sprawdzić.

Przyczyny rozładowania akumulatorów

Do najpopularniejszych przyczyn, przez które akumulatory się nadmiernie rozładowują należą:

  • Problemy z ładowaniem — wynikające z uszkodzonego lub nieprawidłowo działającego akumulatora

  • Zużycie akumulatora — z wiekiem sprawność akumulatora spada, więc co jakiś czas należy wymieniać go na nowy

  • Uszkodzenie akumulatora — akumulator może ulec przedwczesnemu uszkodzeniu, czy to w wyniku ekstremalnych warunków pracy, uszkodzenia mechanicznego czy zbyt głębokiego rozładowania

  • Niska temperatura otoczenia — niska temperatura otoczenia spowalnia reakcje chemiczne zachodzące wewnątrz akumulatora, przez co jego sprawność spada. Jeśli temperatura otoczenia spadnie wystarczająco mocno, to nawet sprawny akumulator może mieć problemy ze sprawnym działaniem

  • Zbyt długi czas braku aktywności — nawet jeśli akumulator nie jest używany, to z czasem napięcie w jego wnętrzu spada. Jeśli czasu minie wystarczająco dużo, to akumulator ulegnie rozładowaniu.

  • Problemy w układzie elektrycznym — różnego rodzaju zwarcia, wadliwie działające elementy elektryczne i inne problemy techniczne mogą być przyczyną poboru prądu,  który w konsekwencji może prowadzić do rozładowania akumulatora.

Jak unikać rozładowania akumulatora?

Aby uniknąć problemu polegającego na zbyt mocnym rozładowaniu akumulatora należy zadbać o to, aby zawsze był on odpowiednio naładowany. Jest to możliwe wyłącznie poprzez utrzymanie całego układu elektrycznego w samochodzie w dobrym stanie. Chodzi to przede wszystkim o unikanie zbędnego poboru prądu, dbanie o dobry stan alternatora i systematyczne wymiany akumulatora na nowy. Jeśli jednak pomimo 100% sprawności układu elektrycznego w samochodzie wciąż pojawiają się tego typu problemy, bo przykładowo samochód musi pracować w ekstremalnych warunkach, to warto zastanowić się nad zainwestowaniem w inny, bardziej specjalistyczny akumulator dostosowany do indywidualnych potrzeb.

 Materiał zewnętrzny

Udostępnij