LifestyleRozwój osobisty

Prokrastynacja – co to jest i jak sobie z nią poradzić?

Prokrastynacja – co to jest i jak sobie z nią poradzić?

Odkładanie zadań na później może jest w pierwszej chwili przyjemne, ale ma negatywne skutki. Jeszcze do niedawana to zjawisko było określane zwykłym lenistwem. Dziś wiemy, że jest to poważny problem. Prokrastynacja co to jest i jak sobie z nią poradzić?

Prokrastynacja co to?

Każdy z nas czasami zwleka z wykonaniem swoich zadań. Odrobina lenistwa nie jest szkodliwa. Problem pojawia się, gdy odkładanie na później staje się sposobem na życie. Prokrastynacja, bo o niej mowa, polega na wykonywaniu wszystkiego na ostatnią chwilę. Mimo iż wiemy, że odwlekanie zadań będzie miało dla nas negatywne skutki i tak nie umiemy zmusić się do ich realizacji.

Prokrastynacja wiąże się z dużą ilością stresu. Nie można również zapomnieć o wyrzutach sumienia. Cały czas towarzyszy jej przeświadczenie, że można było zrobić to lepiej, staranniej, efektywniej. Dlaczego tak jest?

Przyczyny odwlekania zadań są bardziej złożone. Jednym z problemów, który prowadzi do prokrastynacji jest perfekcjonizm. Osoba, która podejmuje się wykonania pracy nie jest przekonana, że umie swoje zadanie wykonać dostatecznie dobrze. Ciągle jest przekonana, że powinna zrobić to lepiej, bardziej starannie. Tej postawie towarzyszy lęk, że nie umiemy wykonać zadania tak dobrze jak zrobiliby to inni.

Odwrotną przyczyną prokrastynacji jest sytuacja, gdy osoba odpowiedzialna za wykonanie pracy wychodzi z założenia, że jest to wyjątkowo proste zadanie. Dzięki temu można prace odłożyć na później, w końcu i tak można ją zrobić szybko i przyjemnie. Nie zawsze okazuje się to prawdą!

Długi termin wykonania pracy nie zawsze jest pomocny. Bardzo często skłania do odkładania na ostatnią chwilę. Zjawisko to jest również nazywane „syndromem studenta”, który wie, że ma do wykonania pracę, ale uważa, że ma bardzo dużo czasu. Niestety czas mija, a student nadal nie zabiera się do zadania. W efekcie robi je w ostatnim terminie lub nie wykonuje go wcale. Z kolejnym zadaniem sytuacja się powtarza.

Warto jednak pamiętać, że są osoby, które świetnie funkcjonują wykonując wszystko w szybkim tempie. Potrafią zmobilizować się do wydajnej pracy i rozwiązują swoje zadania na najwyższym poziomie. Deadline jest motywatorem.

Jak poradzić sobie z prokrastynacją?

Pierwszym krokiem, by poradzić sobie z problemem odwlekania jest uzmysłowienie sobie czym jest prokrastynacja. Jakie mechanizmy sterują postępowaniem każdego człowieka. Potrzeba jest wiedza oraz samoświadomość.

Chcąc uniknąć odwlekania należy zastanowić się czy mamy wiedzę oraz umiejętności, by wykonać zadanie samodzielnie. Warto również czasami zastanowić się, czy nie byłoby lepiej skorzystać z pomocy kolegów z pracy.

Kolejnym krokiem do walki z prokrastynacją są ćwiczenia. Warto zacząć planować kolejne zadania wraz z określeniem czasu, w jakim mają zostać wykonane. I zrobienie tego w terminie. Warto rozpocząć od małych zadań, które dają dużą szansę powodzenia, dzięki temu można nabrać pewności siebie.

Warto również sobie uświadomić, że brak perfekcji jest lepszy niż brak działania. Nikt nie jest idealny, wszyscy popełniają błędy, ale tylko osoby odpowiedzialne zawsze dostarczają zadanie wykonane na czas.

Udostępnij