NaukaRozwój osobisty

Jak skutecznie uczyć się języka angielskiego?

Jak skutecznie uczyć się języka angielskiego?

Język angielski to najpopularniejszy język świata. Mimo swojej ogromnej popularności, jego znajomość wśród rodaków nie jest na wystarczająco wysokim poziomie. Wiele osób twierdzi, że znajomość angielskiego to nowy standard. Niestety jak się okazuje, w praktyce wygląda to nieco inaczej. Tym bardziej warto już teraz zabrać się za solidną naukę. Jak skutecznie uczyć się języka angielskiego i i jak nie bać się mówić w obcym języku?

Wyznaczenie celu

Wyznaczenie celu to prawdopodobnie najważniejszy krok w procesie nauki języka angielskiego. Dlaczego? Ponieważ stanowi on główną motywację do działania. Trudno jest przecież uczyć się czegokolwiek nie mając pojęcia po co się to robi. Wyznaczenie celu ma zatem ogromne znaczenie. Warto zastanowić się nad tym, co zyskamy jeśli przyswoimy język angielski na dobrym poziomie. Lista zalet znajomości angielskiego jest naprawdę długa. Znajdą się na niej kwestie takie jak wyższa pensja czy możliwość zwiedzania dowolnego kraju na świecie. Taka lista jest świetnym motywatorem na każdym etapie nauki.

Jaką formę nauki wybrać?

Kolejnym krokiem jest wybór metody nauki. Do wyboru mamy kurs językowy, prywatne lekcje z nauczycielem i naukę samodzielną, która jednak nie jest polecana na początkowym etapie nauki. Zarówno lekcje prywatne jak i kurs językowy mają swoje zalety i wady. Na kursie z pewnością poznamy wiele ciekawych osób i będziemy mieć możliwość praktykowania języka w grupie. Z kolei korzystając z lekcji indywidualnych mamy pewność, że lektor dopasowuje naukę dokładnie pod nasze indywidualne potrzeby i tempo przyswajania wiedzy.

Regularność to podstawa

Osoby, które zastanawiają się jak skutecznie uczyć się języka angielskiego muszą pamiętać o niezwykle ważnej kwestii. Jest nią regularność. Wielu lektorów z wieloletnim doświadczeniem jest zdania, że lepiej poświęcić na naukę kilkanaście minut każdego dnia, niż kilka godzin raz w tygodniu. Warto zatem pamiętać, aby codzienne wygospodarować sobie przynajmniej pól godziny na naukę i utrwalanie wiedzy. Tylko w ten sposób przyswoimy język angielski na zadowalającym poziomie.

Zanurzenie się z języku

Zanurzenie się w języku to jedna z najskuteczniejszych metoda przyswajania struktur leksykalnych. Jest to nic innego jak bierna nauka języka, którego uczymy się bez świadomego zaangażowania. W praktyce oznacza to słuchanie radia, muzyki czy podcastów oraz oglądanie filmów i seriali w języku angielskim bez polskich napisów. Robiąc to ludzki mózg przyswaja brzmienie języka i zaczyna rozpoznawać poszczególne słowa. Ta metoda jest stosowana w wielu przedszkolach i szkołach i przynosi naprawdę zadowalające efekty.

Rozmowa z native speakerem

Zwieńczeniem skutecznej nauki języka angielskiego powinny być konwersacje z rodzimym użytkownikiem tego języka. Pozwala to wypróbowanie swoich umiejętności w praktyce, przełamanie strachu przed mówieniem i poznanie tak zwanego żywego języka, który jest używany w normalnych rozmowach. Rozmowy z native speakerem mogą mieć formę zajęć zdalnych i z pewnością przyniosą wiele korzyści osobie uczącej się języka angielskiego.

Udostępnij