Finanse

PIT 36 online – jak, gdzie i kiedy rozliczyć?

PIT 36 online – jak, gdzie i kiedy rozliczyć?

Wiosna to nie tylko piękna pogoda — dla większości osób to także czas na deklaracje podatkowe. Chociaż rozliczenie PIT nie kojarzy się zbyt przyjemnie, to obecnie wypełniania tej powinności wcale nie jest takie straszne. PIT 36 możemy rozliczyć łatwo, szybko i bez wychodzenia z domu! Zobaczmy więc, jak to zrobić. 

Czas składania PIT-ów zbliża się wielkimi krokami. Należy więc się do tego odpowiednio przygotować. Każda osoba generująca jakiekolwiek przychody musi złożyć zeznanie podatkowe do odpowiedniego urzędu skarbowego. Bardzo ważne jest jednak, aby zrobić to w sposób prawidłowy, wybierając odpowiedni formularz. Rodzajów formularzy PIT jest wiele, a każdy z nich przeznaczony jest dla konkretnych grup podatników. PIT 36 to zaraz po wzorze rozliczeniu PIT 37, najpopularniejszy rodzaj deklaracji. Kto powinien wypełnić właśnie ten formularz? Do kiedy należy złożyć PIT 36 online

PIT 36 — dla kogo? 

PIT 36 to deklaracja przeznaczona dla wszystkich podatników, którzy chociaż część swoich przychodów otrzymali udziału płatnika. Oznacza to więc osoby uzyskujących dochód poza zatrudnieniem na umowę o pracę, zlecenie, czy dzieło. Rozliczenie PIT 36 to przede wszystkim obowiązek wszystkich osób prowadzących działalność gospodarczą opodatkowaną według skali podatkowej. Są to tzw. stawki podatkowe, które wynoszą obecnie 18% oraz 32%. Warto dodać też, że PIT 36 obowiązuje jedynie w przypadku pozarolniczej działalności gospodarczej. Z tego zeznania podatkowego powinny skorzystać także osoby, które uzyskały przychody z tytułu najmu, czy poddzierżawy oraz w przypadku rozliczania poniesionej straty. 

Jeśli chodzi o e-deklaracje PIT 36, to dostępne są dwa rodzaje formularzy tego typu. Jest to zwykły PIT 36 online oraz PIT 36l online. Ten drugi powinny wybrać osoby, które płacą podatek liniowy wynoszący 18%. 

Jak rozliczyć PIT 36 online? 

W dzisiejszych czasach składanie PIT jest niezwykle proste. Możemy rozliczyć PIT online, co zajmie nam dosłownie kilka minut. A co najważniejsze, nie musimy w tym celu nawet wychodzić z domu. Jak to zrobić? Do wypełnienia naszej deklaracji PIT 36 oraz PIT 36l warto użyć program e-pity. To narzędzie, dzięki któremu cały ten proces jest dziecinnie prosty. Znajdziemy tam gotowe formularze — wystarczy je jedynie wypełnić we właściwy sposób. Program wspiera nas na każdym etapie uzupełniania wzoru, dlatego też każdy poradzi sobie z tym zadaniem bez problemu. 

Co znajduje się we wzorze deklaracji PIT? Większość danych umieszczonych w formularzu ma charakter informacyjny. Należy tam uwzględnić jednak także informacje dotyczące wysokości dochodu, co z kolei jest niezbędne do właściwego rozliczenia. 

Przy wypełnianiu zeznania podatkowego można uwzględnić też różnego rodzaju ulgi. W przypadku rozliczania PIT 36 może być to między innymi ulga prorodzinna, rehabilitacyjna, czy też internetowa. Warto o tym pamiętać, ponieważ może to znacznie obniżyć podatek. 

Jak wysłać PIT 36? 

Po wypełnieniu e-deklaracji pozostaje już jedynie dostarczyć ją do urzędu skarbowego właściwego dla danego podatnika. Można zrobić to na kilka sposobów. Najszybszą i najwygodniejszą opcją jest wysyłka bezpośrednio poprzez program e-pity. Pozwala to dostarczyć PIT bezpośrednio i niemal natychmiastowo. Oczywiście wydrukowaną deklarację PIT można także wysłać pocztą lub po prostu dostarczyć osobiście. 

Rozliczenie PIT za 2021 rok odbywa się tym razem do 2 maja 2022 roku. Warto jednak wysłać swoją deklarację wcześniej, ponieważ nawet najmniejsze spóźnienie wiąże się tu z przykrymi konsekwencjami. 

pit 36 online

Artykuł sponsorowany

Udostępnij