Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Czym jest trening umiejętności społecznych?

6 stycznia 2022 trening umiejętności społecznych


Trening umiejętności społecznych to coś, co może się okazać bardzo przydatne w dzisiejszych czasach. Jego zadaniem jest nauczenie współpracy w grupie, komunikacji z innymi ludźmi oraz prawidłowej reakcji na własne emocje. Trening tego typu przyda się zarówno dzieciom jak i dorosłym. Warto jednak wiedzieć, na czym dokładnie on polega.

Czym jest trening umiejętności społecznych?

Trening umiejętności społecznych jest jedną z częściej wykorzystywanych metod leczenia, jeśli chodzi o problemy z psychiką pacjentów. Ma on za zadanie poprawić to, w jaki sposób pacjent funkcjonuje w społeczeństwie. Zajęcia treningowe odbywają się zazwyczaj w kilkuosobowych grupach, a podczas nich uczestnicy mają za zadanie obserwowanie zachowania innych osób, a także zwracanie uwagi na to, jak postępują w stosunku do nich.

Okazuje się, że najtrudniejszą częścią treningu wcale nie jest obserwacja zachowań innych uczestników, ale analiza własnych nawyków. Z tego też powodu trening umiejętności społecznych bardzo często bywa rejestrowany, a następnie odtwarzany i prezentowany uczestnikom. W ten sposób mogą oni na własne oczy przekonać się, na jakim poziomie kształtują się ich relacje międzyludzkie.

Podczas zajęć z umiejętności społecznych uczestnicy wchodzą między sobą w różnego rodzaju interakcje. Bardzo często polegają one na inicjacji różnego rodzaju scenek, odgrywaniu ról, a także późniejszej analizie zachowań. Terapeuci zwracają uwagę na style komunikacji – czy są one asertywne, pasywne, czy też wręcz agresywne. W ten sposób uczestnicy kursu mogą zorientować się, do jakich typów zachowań posiadają tendencje. Dzięki temu mogą oni zmienić swój sposób postępowania na taki, który będzie akceptowany przez społeczeństwo.

Trening umiejętności społecznych, a życie po terapii

Zajęcia grupowe to nie wszystko, jeśli chodzi o trening umiejętności społecznych. Dla terapeutów bardzo ważne jest, by pacjenci zdobywane umiejętności potrafili wykorzystać poza gabinetem. W ten sposób rzeczywiście może dojść do poprawy i funkcjonowania w relacjach międzyludzkich. Stopniowe wprowadzanie zmian w zachowaniu pacjenta zwiększa szanse na to, że rzeczywiście zdoła on wykorzystać zdobyte umiejętności w codziennym życiu.

Kiedy trening umiejętności społecznych dobiega końcowi, pacjenci powinni być już zdolni do poprawy swojego funkcjonowania w społeczeństwie. Do zdobytych przez nich umiejętności zalicza się między innymi umiejętność prowadzenia kulturalnej dyskusji, wyrażania subtelnej krytyki, umiejętność inicjowania i prowadzenia rozmowy, zdolność do słuchania innych ludzi, właściwe sposoby odmawiania, a także rozróżnianie uczuć i emocji.

Podsumowując, trening umiejętności społecznych może być bardzo przydatny, jeśli chodzi o osoby, które mają problemy z funkcjonowaniem w społeczeństwie. Coraz częściej wykorzystuje się go u młodych pacjentów, którzy są obarczeni zaburzeniami rozwoju typu autyzm bądź też zespół Aspergera. Warto jednak wiedzieć, że trening umiejętności społecznych może przejść osoba w każdym wieku, także dojrzała.

Redakcja ectacoinc.pl

Nasi specjaliści to wykwalifikowani eksperci w dziedzinach biznesu, nauki, rozwoju osobistego, lifestyle, marketingu i finansów. Z pasją i profesjonalizmem tworzą artykuły, które dostarczają cennych informacji i inspiracji, pomagając czytelnikom w zdobywaniu wiedzy i osiąganiu sukcesów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zwrot Ohbutik - jak tego dokonać?
Dlaczego akumulatory samochodowe się rozładowują i jak temu zapobiegać?
Rozwód z orzeczeniem

Jesteś zainteresowany reklamą?