Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Motywacja do pracy – Jak zachęcić pracowników do działania?

5 stycznia 2022 motywacja do pracy


Od dawna wiadomo, że ludzie potrzebują motywacji, która zmusi ich do działania. Nie inaczej jest, jeśli chodzi o pracowników. Motywacja do pracy to sprawa bardzo skomplikowana, niemniej jednak stanowiąca impuls, który przekłada się na efektywniejsze i szybsze wykonywanie powierzonych zadań. Na początku warto określić, co to jest motywacja i jakie są jej rodzaje.

Co to jest motywacja?

Motywacja to impuls, który zachęca pracowników do działania. Dzieli się ona na różne rodzaje – które dają różne efekty. Metody motywacji pracowników są bardzo ważne i powinien je znać każdy menadżer zespołu. Wszystko dlatego, że przekładają się one nie tylko na lepsze samopoczucie grupy pracowniczej, ale także na rozwój firmy, lepsze wykonywanie projektów, a w efekcie – korzyści finansowe dla przedsiębiorstwa.

Rodzaje motywacji

Motywację można podzielić na zewnętrzną i wewnętrzną. Pierwsza z nich to motywacja budowana przy pomocy systemu nagród. Mowa tutaj o motywacji pozytywnej w postaci podwyżki, premii czy też awansu, a także motywacji negatywnej – redukcji wynagrodzenia bądź też karze finansowej.

Mówiąc o motywacji wewnętrznej, ma się na myśli chęci do działania, która wynika z samej potrzeby wykonywania powierzonych zadań. Oznacza to, że pracownik podejmuje się wykonywanych zadań, ponieważ sprawia mu to radość, daje poczucie spełnienia oraz dostarcza mu satysfakcji.

W jaki sposób motywować pracowników?

Zarówno motywacja pozytywna, jak i negatywna mają swoje plusy i minusy. To jaki sposób działania wybierze menadżer zespołu, będzie miało wpływ na to, w jaki sposób będzie przebiegała w nim praca. Jedni pracodawcy wolną straszyć zwolnieniem, podczas gdy inni obiecują premie i awanse. Nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że odpowiednie metody gratyfikacji pracownika powinny być dobrane w zależności od tego, kim on jest. W dobraniu odpowiedniego sposobu motywacji ważna jest praca, jaką pracownik wykonuje w firmie, relacje jakie posiada z innymi ludźmi, a także wyznawane przez niego poglądy.

Pracodawcy nieczęsto zdają sobie sprawę z tego, że ogromną rolę w procesie motywowania pracowników odgrywa ich podejście do nich. Jeśli manager zespołu nie wierzy w umiejętności pracownika, to może on poczuć się niedoceniony, a co za tym idzie – zdemotywowany. Kierownik, który umie dostrzec sukcesy pracowników i je docenić na pewno wykazuje motywująca postawę.

Czy motywacja do pracy wynika z korzyści finansowych?

Wielu właścicieli firm obawia się, że system motywacji pracowników może okazać się dla nich zbyt kosztowny. Okazuje się jednak, że niektóre rodzaje motywacji wcale nie wymagają nakładów finansowych. Mowa tutaj o wyznaczeniu jasnych celów, odpowiedniej komunikacji, a także ustnych pochwałach. Motywację pracownika można również zwiększyć poprzez wsparcie jego rozwoju – wysłanie na różne szkolenia, dostarczenie lepszego sprzętu do pracy bądź też narzędzi, które przyspieszają wykonywanie zadań. Pracownik, który pracuje w sposób komfortowy i nowoczesny, jest o wiele bardziej zmotywowany.

Redakcja ectacoinc.pl

Nasi specjaliści to wykwalifikowani eksperci w dziedzinach biznesu, nauki, rozwoju osobistego, lifestyle, marketingu i finansów. Z pasją i profesjonalizmem tworzą artykuły, które dostarczają cennych informacji i inspiracji, pomagając czytelnikom w zdobywaniu wiedzy i osiąganiu sukcesów.

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Zwrot Ohbutik - jak tego dokonać?
Dlaczego akumulatory samochodowe się rozładowują i jak temu zapobiegać?
Rozwód z orzeczeniem

Jesteś zainteresowany reklamą?