Planowanie domowego budżetu nie wymaga skomplikowanych narzędzi statystycznych czy przygotowywania rozbudowanych wykresów i tabel. Potrzebujesz jedynie wolnej chwili, chęci i systematyczności, a kontrolowanie wydatków stanie się nawykiem i przyniesie oczekiwane rezultaty. Podpowiadamy, jak zapanować nad wydawaniem pieniędzy i dopiąć domowy budżet.
Statystyczny Polak wydaje coraz więcej pieniędzy. Ceny rosną coraz szybciej, a GUS notuje kolejne podwyżki. Jest to efekt m.in. pandemii, rosnącej inflacji i drożyzny, a także wojny na Ukrainie. Większość z nas staje przed wyzwaniem, by lepiej kontrolować swoje wydatki i nauczyć się zarządzać pieniędzmi.
Spisz środki, jakimi dysponujesz
Najpierw spisz środki, jakie posiadasz do wykorzystania w danym miesiącu. Weź pod uwagę wszystkie pieniądze – zarobione na umowie o pracę, umowy zlecenie i o dzieło oraz ew. dodatki (np. 500 plus). Zarządzanie budżetem domowym będzie prostsze, gdy zaczniesz spisywać każdy zakup. Wypisz każdy koszt, jaki ponosisz w skali miesiąca – wygodnie jest przygotować dwie tabele.
Koszty stałe i jednorazowe zakupy – budżet gospodarstwa domowego
Jedna z nich powinna uwzględniać wydatki stałe – jak m.in. czynsz, koszty dojazdu do pracy lub szkoły, opłaty za media i usługi telekomunikacyjne oraz Internet, wydatki na zakupy spożywcze oraz koszt ubezpieczenia. Z kolei jednorazowe wydatki to nieplanowane koszty, które jednak są dużym obciążeniem dla domowego budżetu. Są to m.in. wyjścia do kina, prezenty, wizyty u lekarza czy wydatki związane z hobby, kosmetyki i ubrania. Dzięki takiemu podsumowaniu od razu wiesz, ile należy oszczędzać, by nie nadwerężać budżetu.
Zarządzanie finansami osobistymi – aplikacje
Są też dostępne darmowe i płatne apki, które ułatwią Ci zarządzanie finansami osobistymi. Można je przetestować, jeśli tradycyjne narzędzia Ci nie odpowiadają. Polecaną aplikacją jest m.in. Kontomierz – aplikacja może importować transakcje z kart płatniczych i odpowiednio je grupować, a potem przygotuje raport. Wystarczy krótka analiza, by zaplanować budżet na cały miesiąc.
Przeanalizuj posiadane produkty bankowe
Jeśli masz przypadkowo wybrane produkty bankowe, mogą one w ciągu roku pociągnąć za sobą duże wydatki – nawet kilkaset złotych. Przejrzyj posiadane konta, rachunki oszczędnościowe czy kredyty i jeśli z części z nich nie korzystasz, po prostu z nich zrezygnuj. Za wiele usług płacisz – jak przelewy czy obsługa konta – mimo że pewnie nawet o tym nie pamiętasz.
Wybierając konto osobiste, znajdź bezpłatne konto internetowe. Popularność bankowości elektronicznej w Polsce stale rośnie. Jeśli chodzi o konto oszczędnościowe, powinno oferować atrakcyjne, wysokie oprocentowanie. Mimo trudności staraj się co miesiąc odkładać jakieś środki, które będą na siebie zarabiały.
Źródła:
https://filarybiznesu.pl/rosnie-popularnosc-bankowosci-mobilnej/a12785
Artykuł partnera