Czy wiesz, na czym polega konsolidacja kredytu? W jaki sposób pomoże Ci to spłacić zaciągnięte zadłużenia? Zapraszamy do przeczytania naszego poradnika.
Co to takiego konsolidacja kredytu?
Zarządzanie domowym budżetem zwykle nie należy do najprostszych zadań, a sprawa staje się znacznie bardziej skomplikowana, gdy masz wiele zobowiązań finansowych. Debet na koncie, karta kredytowa do spłaty, kilka pożyczek i raty za samochód czy telewizor – czasem ciężko nad tym zapanować. Nie możesz zrezygnować z zaspokajania bieżących potrzeb swoich i swojej rodziny, w efekcie czego nie wyrabiasz się ze spłacaniem rat. To z kolei powoduje wzrost zadłużenia i stopniowe, lecz bardzo regularne pogarszanie Twojej sytuacji finansowej. Wtedy właśnie świetnym sposobem na poradzenie sobie z długami jest konsolidacja kredytu i innych zobowiązań.
Kredyt konsolidacyjny to kredyt, który zaciąga się w konkretnym celu. Nie otrzymujesz żadnych środków pieniężnych „do ręki”, kredyt konsolidacyjny działa w inny sposób. Otóż polega on na tym, że kwota, którą otrzymasz na początku, od razu jest przekazana na zakup skonsolidowanych zobowiązań. Twoje długi zostają połączone i zsumowane, a Ty, spłacając kredyt konsolidacyjny, spłacasz w każdym miesiącu tylko jedną ratę, a nie kilka. Co więcej, wysokość tej raty jest niższa niż suma Twoich zobowiązań. W praktyce powoduje to, że łatwiej możesz spłacić swoje długi, choć dzieje się to przez znacznie dłuższy czas. Bank niejako bierze Twoje zobowiązania na swoje barki, a Ty spłacasz pojedynczą ratę do banku.
Dla kogo jest kredyt konsolidacyjny?
Kredyt konsolidacyjny dedykowany jest klientom, którzy mają problemy ze spłatą swoich dotychczasowych zobowiązań lub okresowo utracili płynność finansową. Pamiętaj jednak, że przy zaciąganiu tego zobowiązania bank określi Twoją zdolność kredytową i sprawdzi, z jaką częstotliwością spłacałeś dotychczasowe długi czy jaka jest ich suma. Bardzo ważna jest również suma Twoich dochodów.
To od banku lub innej instytucji zależy, jakiego rodzaju długi i zobowiązania można skonsolidować. Zazwyczaj jednak są to wszystkie produkty kredytowe, a zatem np. kredyty hipoteczne, gotówkowe, samochodowe, pożyczki, zadłużenia na kartach kredytowych i liniach debetowych. Co ciekawe, w niektórych sytuacjach możliwa może być nawet konsolidacja kredytu konsolidacyjnego.
Kredyt konsolidacyjny to najlepsze rozwiązanie w momencie, gdy aktualne zobowiązania są dla Ciebie bardzo dużym obciążeniem, ale wciąż dajesz radę terminowo spłacać raty. Wynika to z faktu, że opóźnienia w płatnościach mogą obniżyć Twoją zdolność kredytową, co z kolei może utrudnić konsolidację wszystkich długów. Choć może wydawać się inaczej, konsolidacja kredytów w wielu przypadkach jest przejawem odpowiedzialności za swoje finanse.
Źródła:
Konsolidacja kredytu – czy pomoże wyjść z długów?
https://www.big.pl/baza-wiedzy/konsolidacja-kredytu-dobry-sposob-na-wyjscie-z-dlugow
https://direct.money.pl/artykuly/porady/kredyt-konsolidacyjny-poznaj-sposob-na-wyjscie-z-dlugow
Artykuł sponsorowany