Koncerty, festiwale czy wydarzenia sportowe to imprezy budzące wiele pozytywnych emocji, mają więc duże znaczenie dla uczestników. Wydarzenia sportowe, rozrywkowe i kulturalne mogą mieć postać imprezy masowej, wtedy zgodnie z przepisami prawa – organizator eventu musi zadbać o zabezpieczenie imprezy. W artykule omówimy, jak wygląda ochrona imprez, a także odpowiemy na pytanie – które imprezy trzeba zabezpieczyć.
Co to jest impreza masowa?
Imprezą masową nazywa się wydarzenie o charakterze sportowym lub artystyczno-rozrywkowym, w którym może wziąć udział duża liczba osób. Zgodnie z ustawą o ochronie imprez masowych kwalifikuje się tutaj np. mecze sportowe, koncerty, wyścigi, festiwale lub festyny. Sportowy event o charakterze masowym może odbywać się na stadionach lub w obiektach, które pozwalają na zaproszenie przynajmniej 1000 osób lub w halach sportowych, gdzie zmieści się minimum 300 uczestników. Z kolei impreza artystyczno-rozrywkowa powinna odbywać się na terenie, który bez trudu pomieści minimum 1000 osób albo w budynku pozwalającym zaprosić minimum 500 osób. Ochrona imprez masowych jest wymagana prawnie, a obowiązek ten spoczywa głównie na organizatorze wydarzenia.
Zabezpieczenie imprez – jak to wygląda w praktyce?
Konieczność zabezpieczania imprez masowych wynika z dużej liczby uczestników oraz z emocji, które towarzyszą tym eventom. Chodzi tutaj głównie o zminimalizowanie wystąpienia niebezpiecznych sytuacji, zapobieganie aktom wandalizmu i przemocy, ale również o ochronę mienia organizatora i jego dobrego wizerunku.
Na terenie, na którym odbywa się impreza masowa, obecne są zespoły przeszkolonych funkcjonariuszy bezpieczeństwa mających odpowiednie wyposażenie oraz sprzęt. Ich zadaniem jest dyskretne patrolowanie terenu i reagowanie na każde nieprawidłowości. Innym zadaniem ochrony może być kontrola biletów i wejściówek, zabezpieczenie wsparcia medycznego i przeciwpożarowego. Przeszkolony ochroniarz może udzielić pierwszej pomocy, potrafi skutecznie zarządzać tłumem i nadzorować ewakuację.
Ochrona na imprezy może być również wsparciem dla organizatora w kwestii załatwienia wymogów formalnoprawnych oraz w realizacji wydarzenia. Wtedy wyznaczona osoba z firmy ochroniarskiej odpowiada za kontakt ze służbami porządkowymi, koordynuje zabezpieczenie imprezy, tworzy szczegółowy plan ochrony oraz procedury bezpieczeństwa.
Ochrona na imprezy kameralne – które wydarzenia można ochraniać?
Dzisiaj coraz częściej na ochronę decydują się organizatorzy mniejszych, a nawet bardzo kameralnych wydarzeń, takich jak: konferencje prasowe, spotkania i imprezy biznesowe lub prezentacje produktów. Liczba ochroniarzy obecnych na wydarzeniu i plan zabezpieczenia jest ustalany indywidualnie z klientem. Profesjonalne agencje ochrony realizują usługę dyskretnie, tak, aby nie przeszkadzać uczestnikom wydarzenia. Ochrona imprez kameralnych pozwala gościom, klientom oraz organizatorowi poczuć się bezpiecznie i komfortowo.