Akumulator w samochodzie działa dokładnie tak jak każda inna bateria, przy czym w trakcie jazdy jest na bieżąco ładowany przez alternator. Akumulator musi się więc z czasem rozładowywać, ale z perspektywy kierowcy powinno to być niezauważalne. Jeśli więc w twoim samochodzie dochodzi do sytuacji, w których prądu brakuje i pojawiają się przykładowo problemy z odpaleniem, to ewidentnie coś nie działa tak jak powinno i należy to sprawdzić.
Przyczyny rozładowania akumulatorów
Do najpopularniejszych przyczyn, przez które akumulatory się nadmiernie rozładowują należą:
-
Problemy z ładowaniem — wynikające z uszkodzonego lub nieprawidłowo działającego akumulatora
-
Zużycie akumulatora — z wiekiem sprawność akumulatora spada, więc co jakiś czas należy wymieniać go na nowy
-
Uszkodzenie akumulatora — akumulator może ulec przedwczesnemu uszkodzeniu, czy to w wyniku ekstremalnych warunków pracy, uszkodzenia mechanicznego czy zbyt głębokiego rozładowania
-
Niska temperatura otoczenia — niska temperatura otoczenia spowalnia reakcje chemiczne zachodzące wewnątrz akumulatora, przez co jego sprawność spada. Jeśli temperatura otoczenia spadnie wystarczająco mocno, to nawet sprawny akumulator może mieć problemy ze sprawnym działaniem
-
Zbyt długi czas braku aktywności — nawet jeśli akumulator nie jest używany, to z czasem napięcie w jego wnętrzu spada. Jeśli czasu minie wystarczająco dużo, to akumulator ulegnie rozładowaniu.
-
Problemy w układzie elektrycznym — różnego rodzaju zwarcia, wadliwie działające elementy elektryczne i inne problemy techniczne mogą być przyczyną poboru prądu, który w konsekwencji może prowadzić do rozładowania akumulatora.
Jak unikać rozładowania akumulatora?
Aby uniknąć problemu polegającego na zbyt mocnym rozładowaniu akumulatora należy zadbać o to, aby zawsze był on odpowiednio naładowany. Jest to możliwe wyłącznie poprzez utrzymanie całego układu elektrycznego w samochodzie w dobrym stanie. Chodzi to przede wszystkim o unikanie zbędnego poboru prądu, dbanie o dobry stan alternatora i systematyczne wymiany akumulatora na nowy. Jeśli jednak pomimo 100% sprawności układu elektrycznego w samochodzie wciąż pojawiają się tego typu problemy, bo przykładowo samochód musi pracować w ekstremalnych warunkach, to warto zastanowić się nad zainwestowaniem w inny, bardziej specjalistyczny akumulator dostosowany do indywidualnych potrzeb.
Materiał zewnętrzny