Rozwód często jest bardzo trudnym doświadczeniem dla rozstających się małżonków, zarówno pod względem emocjonalnym, finansowym, organizacyjnym, jak i prawnym. W tej sytuacji wiele osób zastanawia się, czy warto decydować się na rozwód z orzeczeniem o winie. To dłuższa i bardziej skomplikowana procedura, która może jednak przełożyć się na istotne rozstrzygnięcia dotyczące podziału majątku, alimentacji czy opieki nad dziećmi.
Rozwody w Katowicach. Rozwód z orzeczeniem o winie czy bez?
Składając pozew rozwodowy, można zdecydować się na rozwód z orzeczeniem o winie lub bez. Ta druga opcja jest odpowiednia dla osób, które są w stanie wzajemnie porozumieć się co do warunków rozstania, chcą szybko zakończyć całą procedurę bez eskalowania konfliktu i złych emocji. Odpowiedzialność za rozpad małżeństwa współmałżonka przed sądem należy bowiem udowodnić, co wiąże się z koniecznością gromadzenia dowodów i przesłuchiwania świadków. Niestety, często bywa to stresujące i trwa długo. W tej sytuacji niektórzy rezygnują z możliwości orzekania o winie, nawet w sytuacjach, gdy mieliby duże szanse na wygraną.
Sąd na podstawie zeznań świadków i analizy materiału dowodowego może orzec wyłączną winę jednego małżonka (niekoniecznie powoda), winę obu stron lub uzna, że żadna ze stron nie jest winna. Przesłankami do orzeczenia rozwodu z wyłącznej winy jednego współmałżonka może być na przykład zdrada, przemoc domowa czy alkoholizm lub inny nałóg. Należy jednak pamiętać o tym, że nie zawsze udowodniona zdrada oznacza wyłączną winę współmałżonka, który się jej dopuścił – sąd może na przykład orzec, że do rozpadu pożycia wcześniej przyczyniły się już inne czynniki – na przykład zdradzony partner znacznie wcześniej oddalił się i zaniedbywał rodzinę.
Co daje rozwód z orzeczeniem o winie – możliwe konsekwencje
Rozwód z orzeczeniem o winie może oznaczać poważne konsekwencje, takie jak:
-
możliwość nierównego podziału majątku;
-
szanse na uzyskanie obowiązku alimentacyjnego nie tylko wobec dzieci, ale i samego siebie – w sytuacji, gdy jesteś osobą znajdującą się w niedostatku lub gdy rozwód z wyłącznej winy małżonka przyczynił się znacząco do pogorszenia Twojej sytuacji życiowej (wygasa w sytuacji ponownego wyjścia za mąż lub po upływie 5 lat.
Wbrew powszechnym opiniom, samo orzeczenie o winie (na przykład ze względu na zdrady) nie ma bezpośredniego wpływu na decyzję sądu odnośnie do opieki nad dzieckiem czy alimentów na dzieci – chyba, że w procesie zostaną udowodnione istotne zaniedbania także wobec nich.
Rozwód z orzeczeniem o winie – w jakim przypadku warto się na niego zdecydować?
Za chęcią walki o rozwód z orzeczeniem o winie stoją najróżniejsze przesłanki – niekiedy jest to poczucie krzywdy, chęć zemsty i satysfakcji, innym razem chłodna analiza i wiara w to, że takie rozstrzygnięcie przełoży się na lepszą sytuację w przyszłości. Nie zawsze rozwodzący się małżonkowie do końca wiedzą, co orzekanie o winie będzie oznaczać w ich wypadku.
Aby podjąć najlepszą decyzję, warto od początku konsultować się z doświadczonym prawnikiem specjalizującym się w rozwodach i prawie rodzinnym, na przykład w Katowicach adwokat Wilczyński https://www.adwokat-wilczynski.pl/specjalizacje/rozwody-i-prawo-rodzinne.
Adwokat dokładnie przeanalizuje Twoją sprawę i powie Ci obiektywnie, jakie są szanse na uzyskanie korzystnego wyroku, oraz dokładnie poinformuje, jakiego rodzaju materiał dowodowy będzie potrzebny w konkretnym wypadku. Dzięki profesjonalnemu wsparciu będziesz dobrze przygotowany do tego, co może wydarzyć się na sali sądowej i do procesu podejdziesz świadomy swoich praw i dobrze przygotowany.
Materiał zewnętrzny