Faktoring online to usługa skierowana głównie do tych przedsiębiorców, którzy borykają się z negatywnymi skutkami zatorów płatniczych. Niemniej doskonale sprawdzi się także w tym firmach, które na co dzień nie mają takich problemów. Faktoring pomoże im utrzymać tę sytuację i przyczyni się do dalszego rozwoju firmy.
Czym jest faktoring online?
Aby upewnić się, czy faktoring online jest właściwym sposobem na poradzenie sobie z problemami Twojego przedsiębiorstwa, przypomnijmy najpierw, na czym właściwie polega ta usługa.
Faktoring polega na sprzedaży faktur, za których przedsiębiorca jeszcze nie otrzymał płatności. Warto już na wstępie wspomnieć, że z faktoringu można skorzystać jedynie w stosunku do faktur niewymagalnych, to znaczy takich, których termin płatności jeszcze nie minął, a kontrahentowi pozostało co najmniej 7 dni na spłatę. Z tego powodu faktoring sprawdza się najlepiej wśród przedsiębiorców, którzy regularnie wystawiają faktury z długimi terminami płatności.
Terminy płatności w różnych branżach
Choć zwykle widujemy faktury 7-dniowe lub 14-dniowe, niektóre branże posługują się na co dzień o wiele dłuższymi terminami płatności, sięgającymi niekiedy nawet 120 dni! Choć to oczywiście skrajny przypadek, w branży budowlanej czy transportowej nikogo nie zdziwi wymóg wystawienia faktury z terminem płatności odległym o 60 dni. Wynika to z uwarunkowań danej branży. Problemy z dostępnością materiałów budowlanych, częste opóźnienia wynikające z przyczyn losowych – to wszystko wpływa na preferencje wykonawców, którzy wolą zabezpieczyć się dłuższym terminem płatności. Należy także pamiętać, że łańcuch powiązań w branży budowlanej (i wielu innych) jest na tyle skomplikowany, że tak odległe terminy płatności są wręcz koniecznością.
Kiedy warto skorzystać z faktoringu?
Przedsiębiorca, który ma stałą grupę kontrahentów i/lub regularnie wystawia faktury z odległymi terminami płatności, powinien poważnie rozważyć skorzystanie z faktoringu online – da mu to nie tylko możliwość sprzedaży faktur i otrzymywania należnych mu środków niemal natychmiast, ale także wyjątkową elastyczność.
W ramach faktoringu, firma korzystająca z usługi (czyli faktorant) otrzymuje dostęp do odnawialnego limitu faktoringowego. Jest to kwota, do której może finansować wystawione faktury. Jeżeli więc limit faktoringowy wynosi 40 000 zł, firma może sprzedać tyle faktur, ile potrzebuje pod warunkiem, że ich łączna wartość nie przekroczy 40 000 zł. Oczywiście istnieje możliwość czasowego lub stałego zwiększenia kwoty limitu faktoringowego, wiąże się ona jednak z dodatkowymi opłatami.
Dowiedz się więcej o faktoringu na https://pragmago.pl/porada/faktoring/