Pożyczka na raty może okazać się zbawienna, kiedy pilnie potrzebujemy gotówki. Jednak wiele osób waha się zaciągnąć zobowiązania finansowe. Co powinniśmy wiedzieć, zanim weźmiemy pożyczkę na raty? Jak mądrze wybrać firmę pożyczkową, jakiej wysokości zobowiązanie zaciągnąć? Przedstawiamy 6 kluczowych rzeczy, które powinniśmy wiedzieć, zanim weźmiemy pożyczkę.
1. Czy na pewno tego potrzebuje?
Zanim zdecydujemy się na jakiekolwiek dodatkowe zobowiązanie finansowe, w pierwszej kolejności warto uczciwie odpowiedzieć sobie na pytanie, czy cel pożyczki jest uzasadniony. Oczywiście, jeśli zaciągamy pożyczkę na pokrycie kosztów leczenia, naprawę awarii pieca, czy samochodu, to możemy czuć się usprawiedliwieni. Przemyślmy natomiast zakup większego i nowszego telewizora, czy najmodniejszego smartfona. Jeśli nie stać nas na jednorazowy zakup droższego sprzętu, możemy oczywiście korzystać z zewnętrznego finansowania, ale zastanówmy się, czy nie byłoby korzystniej zaoszczędzić i odłożyć trochę gotówki na wymarzony telefon.
2. Zrób miesięczne zestawienie kosztów
Najlepszym badaniem naszej sytuacji finansowej jest notowanie każdego wydatku i każdego wpływu. Jeśli zestawimy ze sobą to, ile zarabiamy, i ile wydajemy, będziemy w stanie jasno określić, na jaki zakup nas stać i czy nie powinniśmy żyć nieco oszczędniej. Dzięki prowadzeniu budżetu domowego będziemy również mogli prognozować nasze wydatki na przyszłość. Ile potrzebujmy pieniędzy na życie, a ile możemy odłożyć i ewentualnie zaoszczędzić na zakup wymarzonego przedmiotu. Dobrze jest przeznaczyć nadwyżkę na poduszkę finansową, którą wykorzystamy razie niespodziewanej życiowej sytuacji. Kolejnym plusem prowadzenia domowej księgowości jest to, że możemy obliczyć, jak wysokie zobowiązanie finansowe możemy podjąć bez wyraźnego uszczerbku na naszej płynności finansowej.
3. Jak wysokie zobowiązanie mogę wziąć
Przed podjęciem decyzji o pożyczce na raty powinniśmy się zastanowić nad tym, jakiej wysokości raty jesteśmy w stanie spłacać. Dlatego jeśli nie wiemy, jakiej wysokości kwota nie spowoduje u nas zachwiania, najlepiej jest zrobić dokładne i skrupulatne wyliczenia budżetu domowego. Dzięki temu będziemy mieli również poczucie kontroli nad swoim portfelem.
4. Na jak długo chcę wziąć pożyczkę
Aby czuć się pewnie i bezpiecznie, powinniśmy również obliczyć, na jak długo chcemy zaciągnąć zobowiązanie. Jeśli nie możemy sobie pozwolić na wysoką miesięczną ratę, możemy wnioskować w firmie pożyczkowej o dłuższy czas spłaty. Nasze raty wówczas będą niższe i nie będą tak obciążające dla naszego budżetu. Musimy sobie zdawać sprawę z tego, że wówczas pożyczka będzie nieco droższa. Im dłuższy okres kredytowania, tym wyższe koszty. Jeśli jednak nie mamy wyboru i nie chcemy sobie zrobić zaległości finansowych lepiej skorzystać z niższej raty i dłuższego okresu kredytowania. W razie nadwyżki finansowej pożyczkę będziemy mogli spłacić przed terminem.
5. Sprawdź dokładnie, jaka to firma
Przed zaciągnięciem pożyczki na raty warto dokładnie sprawdzić, z jaką firmą pożyczkową mamy do czynienia. Najlepiej sprawdzić, od jak dawna firma działa na rynku, jakie są opinie na jej temat wśród klientów, jak szybko możemy uzyskać finansowanie i czy w razie braku spłaty z naszej strony będziemy mogli negocjować jej warunki z instytucją pożyczkową.
6. Jakie dokumenty będą nam potrzebne
W przypadku kiedy już wiemy, że nasza pożyczka jest uzasadniona i zaciągana w renomowanej firmie pożyczkowej. Zdajemy sobie również sprawę z tego, jaką kwotą jesteśmy zainteresowani i na jaki okres czasu chcemy się zobowiązać, to możemy przejść do wypełniania wniosku. Wniosek możemy wypełnić samodzielnie online lub z pomocą konsultanta telefonicznego, bądź w biurze. Potrzebować będziemy dowodu osobistego i zapewne oświadczenia o formie zatrudnienia i wysokości wynagrodzenia.
Artykuł sponsorowany