Biznes

Czy handlowiec to opłacalny zawód?

Czy handlowiec to opłacalny zawód?

Bez wątpienia odpowiedź na pytanie zadane w tytule brzmi: TAK. Praca handlowca to możliwość uzyskania niemałego zarobku. Jednak musimy liczyć się z tym, że nie zawsze na każdym etapie kariery jest to tak satysfakcjonująca kwota. W tym artykule przyjrzymy się bardziej szczegółowo temu tematowi i przybliżymy specyfikę tego zawodu. Może ktoś odnajdzie w nim swoje nowe powołanie? Wielu spośród nas na pewno skrywa w sobie potencjał do rozwoju w tej właśnie branży.

Jak wygląda paca handlowca?

Handlowiec w najogólniejszym stwierdzeniu zajmuje się po prostu sprzedażą. W zależności od powierzonej funkcji, jego obowiązki mogą wyglądać inaczej. Istotne znaczenie ma rodzaj produktów, jakich handlem się zajmuje. Zazwyczaj jest to jednak wyszukiwanie dostawców, negocjacje i porównywanie cen oraz szereg działań polegających na dostarczeniu towaru do klienta czy też punktu sprzedażowego.

W branży tego typu też niezwykle ważna jest otwartość i komunikatywność. Dzięki tym umiejętnością jesteśmy w stanie osiągnąć satysfakcjonyjące nas zarobki i czuć się spełnionym zawodowo. Nie da się sprzedać produktu bez właściwego podejścia do klienta, dzięki któremu przekona się on do zakupu. Najlepiej jeżeli będzie to trwała relacja sprzedażowa, gdzie klient regularnie do nas wraca po kolejną dostawę produktów. Dobrze jest zbudować sobie stałe grono pewnych klientów co jest gwarancją stabilniejszego przychodu.

Na jakie zarobki może liczyć handlowiec?

Jednym z najważniejszych tematów podczas wyboru zatrudnienia jest dla nas kwestia miesięcznego wynagrodzenia. Wiadome jest to, że każdy z nas chciałby aby była jak najwyższa.Zarobki na stanowisku handlowca zależą od paru kwestii. Jest po między innymi:

  • rodzaj branży w jakiej dana osoba pracuje;
  • ilość sprzedanych produktów czy też usług;
  • czas pracy;
  • ilość stałych klientów.

Na samym starcie można nastawić się na zarobki z rzędu 3-4 tysiące złotych. Z czasem, kiedy lepiej zorientujemy się w temacie, pójdą one znacząco w górę. Dzięki praktyce w branży wypracujemy cenne umiejętności które zaowocują kolejnymi klientami chętnymi do podjęcia współpracy. Nie można też pominąć tematu premii. Najlepsi handlowcy poza dużą pensją otrzymują również premie wynoszącą nawet kilkukrotność miesięcznego wynagrodzenia. Efektywność wykonywanego zawodu jest więc tutaj niezwykle ważnym aspektem. Nie ma szans aby osiągnąć takie wyniki obijając się w pracy i czekając aż klient zjawi się sam. Większość handlowców kocha swoją pracę i rozmowy z klientami są dla nich przyjemnością. Pozytywne nastawienie to również klucz do osiągnięcia sukcesu.

Premia – czy zawsze jest tak kolorowo?

Na pierwszej rozmowie w sprawie pracy nie raz odbije nam się o uszy temat premii. Pracodawca może nam obiecać ogromne kwoty jeżeli sprzedamy określoną ilość produktów. Często są one niestety niemożliwe do spełnienia. Powinniśmy uważnie zapoznać się z warunkami umowy, aby później nie czuć rozczarowania. Oczywiście, takich sytuacji nie ma aż tak dużo. W dobrej firmie wymagania co do pracownika są dobrze przemyślane i realne do spełnienia. Warto przeglądać tylko oferty ze sprawdzonych stron, jak na przykład tutaj https://www.gowork.pl/praca/handlowiec;st/warszawa;l .

Premia od sprzedaży zależy zazwyczaj od ilości sprzedanych produktów. Im więcej, tym oczywiście jest większa. Musimy jednak liczyć się z tym, że nie każdego miesiąca uda nam się osiągać podobne wynagrodzenie. Czasem może być to nagły wzrost spowodowany ogromnym popytem na dany produkt a czasem ludzie wolą skupić się na wydatkach na inne rzeczy. Powinniśmy być tutaj cierpliwi, nie wydawać całej pensji od razu lecz zachować ją na słabszy okres czasu. 

Pułapki które czekają na początkującego handlowca

Początki w nowej branży nie zawsze należą do najprostszych. Musimy zachować czujność na każdym kroku. Początkująca osoba jest najbardziej narażona na różnego typu oszustwa ze strony pracodawcy jak i samego klienta. Niezwykle ważny jest więc tutaj profesjonalizm i pewność podczas rozmów i negocjacji, które będą w stanie uzyskać przewagą nad druga osobą. Jeżeli klient wyłapie, że dopiero zaczynamy, może nas naciągnąć na mniej korzystną z naszego punktu finansowego ofertę. Nie tylko handlarze ćwiczą umiejętności negocjacyjne. Każdej ze stron zależy na jak największym zysku ze sprzedaży danego produktu. 

Jeżeli chodzi o pracodawcę, tutaj powinniśmy być ostrożni już na samym początku podczas podpisywania umowy. Wyżej opisana premia to jeden z elementów na które koniecznie trzeba zwrócić uwagę. Warto dać umowę do przeczytania zaufanej osobie, która zna się na temacie i wyłapie podejrzane podpunkty. Jednym z takich przekrętów może być na przykład kwestia transportu. Jeżeli nasza praca będzie wiązać się z ciągłym poruszaniem się samochodem, pracodawca powinien wówczas nam go zapewnić lub przynajmniej opłacać paliwo. Jeżeli jest odwrotnie, może wtedy dojść do sytuacji kiedy większą część naszej pensji będziemy musieli wydać na stacji benzynowej.

Udostępnij